Najważniejsze części zamienne do drukarek laserowych

 Strona główna / Druk laserowy / Najważniejsze części zamienne do drukarek laserowych

Najważniejsze części zamienne do drukarek laserowych

Elementy drukarki laserowej

Drukarki laserowe należą aktualnie do najchętniej stosowanych urządzeń drukujących na świecie; powszechnie spotyka się je zarówno w wielkich korporacjach, biurach, jak i zwykłych domach. Warto jednak pamiętać, że w przypadku niektórych modeli budowa takiej drukarki potrafi być dość skomplikowana, a co za tym idzie – istnieje bardzo wiele ważnych dla niej części zamiennych.

 

Jednym z podstawowych elementów drukarki laserowej do przetwarzania danych z komputera jest procesor obrazu rastrowego; jego zadaniem jest modelowanie wiązki światła generowanej przez laser. Światło jest potem kierowane na bębny, przez co zmieniają się właściwości fotoelektryczne wałka – miejsca które ulegają naświetleniu zmieniają swój ładunek elektryczny. Dzięki temu możliwe jest nanoszenie obrazu na specjalny, światłoczuły bęben. Głównym elementem odpowiadającym za ten proces jest tak zwany developer, czyli specjalne cząsteczki żelaza znajdujące się na wałku magnetycznym. Przenoszą one toner na naelektryzowany bęben. Sam toner na kartkę papieru jest przenoszony poprzez dotyk, zaś za jego wspomaganie odpowiadają naładowane przeciwnym ładunkiem elektrycznym elektrody.

 

Następnym etapem druku jest utrwalenie tonera na kartce papieru. Do regulowania tej czynności przeznaczony jest specjalny utrwalacz, tak zwany fuser, który zbudowany jest zazwyczaj z dwóch wałków: grzewczego oraz dociskowego. W momencie przechodzenia przez wałki papier jest podgrzewany do temperatury około 200 C, przez co następuje jego scalenie z podłożem. Kolorowy druk laserowy jest procesem jeszcze bardziej złożonym, bowiem konieczne jest tutaj oświetlanie bębna światłoczułego i drukowanie poszczególnych barw składowych. Dzięki zastosowaniu dodatkowych barw możliwe jest tutaj uzyskanie jeszcze lepszej głębi barw i dodatkowe zmniejszenie kosztów druku. Powyżej zostały wypisane jedynie te najważniejsze i najbardziej podstawowe elementy drukarki. Warto jednak pamiętać, że w druku bierze udział całe mnóstwo innych części, z których każda ma inne, równie istotne zadania.