Podział niszczarek

 Strona główna / Wszystko o niszczarkach / Podział niszczarek

Podział niszczarek

Podział niszczarekZe względu na sposób cięcia można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje niszczarek. Są to niszczarki paskowe (dostępne zwykle w nieco niższych cenach; oferują szybką i cichą pracę, choć ich koszt jest mniej pojemny) oraz niszczarki paskowo-odcinkowe (droższe, pozwalają na skuteczniejsze i dokładniejsze niszczenie dokumentów, posiadają pojemny kosz na odpady). 

 

Innym kryterium bardzo często stosowanym w podziale poszczególnych niszczarek jest tak zwany stopień tajności – pokazuje on, jak dokładnie są w nich niszczone dane dokumenty i czy już po ich zniszczeniu możliwe jest jeszcze odczytanie z nich jakichkolwiek informacji. Za określanie poziomu tajności odpowiada norma DIN 32757. Każdy model na swoich oznaczeniach powinien posiadać określony stopień tajności DIN; warto zapoznać się z nim jeszcze przed zakupem, bowiem w dużym stopniu pozwoli on nam stwierdzić, czy niszczarka taka będzie w stanie spełnić nasze oczekiwania.

 

DIN 1 to poziom tajności polecany głównie w przypadku bardziej ogólnych materiałów i dokumentów. Pozwala na cięcie kartek na paski od 6 do 12 mm. DIN 2 – paski o szerokości 6 mm. Ten poziom tajności sprawdza się przy korespondencji wewnętrznej. DIN 3 jest poziomem tajności dobrze sprawdzającym się w przypadku bardziej poufnych dokumentów. W tym przypadku kartka zostaje pocięta na paski o szerokości 2 mm. DIN 4 jest standardem przeznaczonym do bardzo tajnych materiałów. Szerokość pasków jest tutaj mniejsza niż 2 mm, zaś ich długość nie przekracza 5 mm. DIN 5 to standard przeznaczony do materiałów ściśle tajnych i poufnych. Szerokość ścinek nie przekracza w tym przypadku 0,8 mm. Istnieje jeszcze jeden poziom tajności, ale takie niszczarki stosowane są w bardzo szczególnych miejscach i warunkach. Najlepsze modele potrafią pociąć kartkę A4 na 15 tysięcy kawałków, całkowicie niszcząc treść danego dokumentu.