Czy warto kupić drukarkę laserową?

 Strona główna / Jaką drukarkę wybrać? / Czy warto kupić drukarkę laserową?

Czy warto kupić drukarkę laserową?

 

Drukarka laserowaWiele osób staje przed dylematem, czy lepiej kupić drukarkę laserową, czy też atramentową? Zdania co do ich wad oraz zalet są bardzo podzielone - każda posiada grono swoich zagorzałych fanów oraz równie silne grono przeciwników. Oczywiście, każdy, kto zastanawia się nad podobnym zakupem przede wszystkim musi myśleć o sprawach czysto technicznych - jak cena całego sprzętu oraz cena wydruku w przeliczeniu na jedną kartkę. Bardzo ważna jest jednak również jakość wydruku oraz cena jej wymiennych elementów.

 

Jakie wady i jakie zalety posiada drukarka laserowa? Jak wypada w porównaniu z atramentową?

 

Drukarki atramentowe zdominowały większość biur. Przez jakiś czas laserowe drukarki były najpopularniejsze - jako nowość sprzedawały się świetnie. Kilka unowocześnień w drukarkach atramentowych i przede wszystkim mniejsze koszty zakupu sprawiły jednak, że to one znów wróciły do łask. Teraz drukarki laserowe także przechodzą przemianę - wszystko po to, aby nadążyć za konkurencją. Podsumowując, można jednak już teraz wyróżnić ich nieocenione zalety oraz niefortunne wady, nad którymi producenci będą zapewne jeszcze pracować, ale które na razie tkwią w drukarkach, jakie znamy. Spośród zalet na pewno należy wymienić dużą szybkość drukowania oraz żywotność drukarki, która po zakupie może nam dobrze służyć przez naprawdę wiele lat.

 

Jeśli chodzi o ogólny koszt wydruku, wedle dokładnych obliczeń wynosi on tylko 8 groszy w przypadku drukarek monochromatycznych i 40 groszy w przypadku drukarek kolorowych. Dla porównania trzeba dodać, że koszt wydruku jednej strony na drukarce atramentowej to 80 groszy za druk czarno-biały i 1 złoty 80 groszy, gdy chodzi nam o wydruk kolorowy. Jednakże tym, co odstrasza klientów jest przede wszystkim wysoka cena drukarki - które potaniały, ale nadal są nieco droższe, niż ich atramentowe wersje. Minusem jest także niska rozdzielczość wydruku - co będzie niemal nie do wypatrzenia przy zwykłym wydruku, ale wszelkie grafiki z dokładnymi elementami nie będą prezentować się już tak doskonale. Rozdzielczość tego typu drukarek wynosi bowiem 800 pixeli na 800 pixeli.