Konserwacja niszczarek biurowych

 Strona główna / Wszystko o niszczarkach / Konserwacja niszczarek biurowych

Konserwacja niszczarek biurowych

Konserwacja niszczarki

Aby niszczarki były w stanie działać faktycznie sprawnie i bez jakichkolwiek problemów, potrzebne jest smarowanie ich specjalnym olejem. Jest to szczególnie istotne w przypadku tych modeli, które wyposażone są w specjalne noże do cięcia papieru na ścinki. Większość specjalistów zgadza się także co do tego, że o takie kwestie należy zadbać również w przypadku niszczarek paskowych. Istnieją obecnie dwie podstawowe szkoły smarowania, stosowane przez różnych fachowców.

 

Pierwsza z nich polega na aplikowaniu takiego oleju bezpośrednio na noże niszczarki, podczas gdy w drugiej olej rozprowadza się wcześniej na kilku arkuszach papieru które mają być zniszczone, a następnie wprowadza się je do szczeliny podawczej; w taki sposób olej zostaje rozprowadzony po całej powierzchni noży.

 

Druga metoda jest bardzo prosta i skuteczna, a jednocześnie dzięki zastosowaniu jej można uniknąć wielu problemów z awariami czy spadkami wydajności takiej niszczarki. Co więcej, w sklepach dostępne są specjalnie arkusze papieru przeznaczone właśnie do takich zadań, dzięki którym taka konserwacja może stać się jeszcze skuteczniejsza. Jeśli ktoś zapomni o wykonywaniu takich prac, to w niektórych przypadkach nie musi to automatycznie oznaczać awarii niszczarki. Niektóre modele, szczególnie te pochodzące od producenta Fellowes są wyposażone w specjalny system pozwalający na automatyczne oliwienie noży – Auto Oil. System dokonuje takiego oliwienia co 500 zniszczonych arkuszy papieru, co niweluje ryzyko tego, że zwyczajnie zaniedbamy taki obowiązek. System może być również uruchamiany ręcznie poprzez naciśnięcie zwykłego przycisku.

 

Trzeba pamiętać, że niszczarka jest urządzeniem w dużym stopniu wpływającym na bezpieczeństwo całej firmy. Z tego też powodu nie można zaniedbywać wszystkich obowiązkowych prac związanych z utrzymaniem jej na wysokim poziomie technicznym, bowiem jej niezawodność jest dla nas niesamowicie istotną rzeczą.